Ilustracje do książek

Zobacz więcej!

Ilustracja misia na rowerze

Napisz do mnie!

Ilustracja z ptakiem
ilustracja personalizowana warzywa

Ilustracja w głównej roli:
książka bez liter.

Książki złożone z samych ilustracji można śmiało porównać do niemego filmu. To nie dialogi i opisy budują daną historię a sam obraz, akcja. Nie mając narzuconego tekstu, książka może być opowiedziana na tyle sposobów ile ludzi weźmie ją w swoje ręce. Nie zawsze jednak chodzi nam o stworzenie uniwersalnego opowiadania dlatego ta forma książki sprawdzi się w szczególnych przypadkach. Przede wszystkim książki obrazkowe polubi najmłodsze grono odbiorców. Dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać. Jest to także okazja dla rodziców, aby dać się maluchowi wykazać i zamienić na chwilę rolami w opowiadaniu książeczki. W tym medium może odnaleźć się wiele indywidualnych projektów, które do odbiorcy powinny przemawiać wyłącznie obrazem. W tym wypadku brak umiejętności czytania związany z wiekiem nie jest głównym powodem a niezaprzeczalnie silniejszy od słownego przekaz obrazowy. Książki bez tekstu mogą funkcjonować także po prostu jako prezentacja samego artysty-ilustratora.

Okładka książki, ważna sprawa!

Kiedy pierwszy raz widzimy daną książkę, nie wiemy o niej nic, to zwykle okładka decyduje właśnie o tym czy weźmiemy ją do rąk czy nie. Okładka książki powinna być jak dobry trailer filmowy. Nie może zdradzać nam wszystkiego, a jednocześnie ma wydobyć sens i motyw przewodni. Trailery trwają zwykle od kilkunastu sekund do kilku minut, a okładka książki jest jak złapany screenshot, który całym sobą powinien wyrazić więcej niż cała sekwencja obrazów. Okładka książki ilustrowanej dobrze jeśli zawiera rysunek w tym samym stylu co wnętrze, który od razu nakieruje odbiorcę na to co może zastać w środku. Musi to jednak być zrobione z niezłym wyczuciem by nie zdradzić za wiele a zaciekawić. Więcej o okładkach w zakładce “etykiety i okładki”.

Po co książce ilustracja?

Jakie zadanie ma ilustracja książkowa? Proste: wspomaga treść. Możemy dzięki niej lepiej i efektowniej zrozumieć poruszane zagadnienia lub na przykład bardziej wczuć się w klimat czytanej opowieści. W pewnych wypadkach bywa niezbędna, jak na przykład w różnych encyklopediach, gdzie trudno czytać o czymś i w pełni to rozumieć nie widząc tego. Czasami jest po prostu świetnym dodatkiem, który urozmaica książkę i działa pozytywnie na jej rozpoznawalność i wyjątkowość.

W zasadzie wszystkie książki mogą być ilustrowane, nawet bardzo poważne, biznesowe itp, wystarczy dobrać odpowiedni styl dostosowany do grupy docelowej. Poprzez ilustrację książkową trzeba rozumieć naprawdę bardzo różne formy. Akwarelowe, uśmiechnięte niedźwiadki to nie wszystko, ilustracje mogą być bardzo minimalistyczne, czarno białe i nawet abstrakcyjne. Uproszczone formy potrafią zobrazować często dużo więcej niż te dosłowne.

Tradycyjnie ilustracja chętnie towarzyszy wszelkim opowiadaniom, całym powieściom, nie tylko drukowanym ale też dziełom publikowanym w internecie lub jako e-booki. Jak już wspomniałam, bardzo pomocna bywa we wszelkich encyklopediach i materiałach dydaktycznych, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci. Jednym z super artystycznych połączeń są ilustrowane tomiki wierszy. Poezja, czasem wyjątkowo trudna w interpretacji, dzięki ilustracji może łatwiej dać się komuś oswoić. Ilustracja do wierszy może być ich tłem lub dopełniać ją kiedy nie wszystko chcemy ubrać w słowa.

Ilustracja do książek dla dzieci.

Ilustracja w książce jest dla małych dzieci niezbędna, bez niej nie mogłyby same czerpać radości z książki. Nawet kiedy umieją już czytać, rysunek pomaga im w lepszym zrozumieniu treści i ułatwia zapamiętywanie. Ilustracja książkowa może być również niezłą przynętą dla dzieci, które czytają, lecz robią to z niechęcią i brakiem zainteresowania. Oilustracji do książek dla dzieci możesz dowiedzieć się więcej w zakładce ilustracja dziecięca.
Dziewczynka z kolorowymi włosami

Po co nam właściwie ilustracje do książek?

Ilustracje do książek mają wbrew pozorom ogromne znaczenie. Pomagają przede wszystkim zrozumieć treść zapisaną za pomocą liter i zawartą w książce, zwłaszcza młodszym odbiorcom. Wiele osób, czytając książki, zdecydowanie woli jednak całkowity brak ilustracji. Owszem, takie rozwiązanie jest równie dobre, bowiem autor teksu nie narzuca nam swojej wizji tego, co zostało przedstawione i o czym czytamy, a zmusza nas, tak jakby, do wytworzenia swojej własnej wizji. Taki zabieg rozwija wyobraźnię czytelnika i zapobiega również jego rozproszeniu, ponieważ skupiamy się na samej treści, nie patrząc na zbędne w tym przypadku ilustracje. Wszystko to zależy głównie od naszych preferencji, ale też i od konkretnego dzieła. W niektórych książkach ilustracje okazują się być bardzo przydatne, a czasem nawet wręcz potrzebne. Mowa tu na przykład o książkach, w których ukazany został świat nierealny, wtedy bowiem bardzo przydatna może okazać się dla przykładu mapa tego świata czy danej krainy. Czasami też, kiedy autor chce zaprezentować odbiorcy jakieś znaki, symbole czy inne elementy graficznie, również dobrze byłoby żeby były one zilustrowane na kartach danej książki.

Czytaj więcej