Portrety na zamówienie

Portret na zamówienie ze zdjęcia

Portret na zamówienie
od Bujnowłosej!

Portret na zamówienie to obecnie bardzo popularny pomysł na prezent. Kiedyś sięgali po niego królowie, damy dworu, kardynałowie i ogólnie przedstawiciele najwyższych klas społecznych. To niesamowite, że dzisiaj ta usługa dostępna jest dla każdego! Nie tylko pod względem finansowym, ale także pod względem wygody i szybkiego czasu realizacji. Nie musimy udawać się codziennie po pracy do lokalnego malarza na kilku-godzinną sesję pozowania. Czasami wystarczy, że wyślemy jedno zdjęcie a o resztę zatroszczy się artysta.
Portret na zamówienie rodziny
Czy portret na prezent jest oryginalnym pomysłem? Zwróciłam wcześniej uwagę na to, jak bardzo portret stał się rozpowszechniony. Większość doświadczonych artystów jest w stanie namalować realistyczny portret. Jednak kiedy oferują wyłącznie przerysowanie twarzy ze zdjęcia, bez żadnego kreatywnego wkładu, nie będzie to praca zbyt oryginalna ponieważ identyczną zrobi kilka kolejnych osób. Dlatego ja staram się tworzyć prace niepowtarzalne, w których nie skupiam się tylko na wiernym odwzorowaniu cech fizycznych, ale podkreśleniu także cech niewidocznych dla oka. Moim ulubionym środkiem wyrazu jest ilustracja. Dlatego specjalizuję się w portrecie ilustracyjnym, narracyjnym. To znaczy, że lubię sama komponować całe dzieło, a także upraszczać postaci do cech charakterystycznych. To samo robią karykaturzyści, ale w przeciwieństwie do nich nie skupiam się na złych cechach, a na najlepszych, a nawet to co z pozoru wydaje się brzydkie, wydaje się wadą, obracam w zaletę. Podchodzę do tego z dystansem i przymrużeniem oka, a moją intencją jest wywołanie w odbiorcy samych ciepłych uczuć! Portrety malowane są tworzone ze zdjęć. Na podstawie jednego lub kilku zapoznaję się z osobą portretowaną a później, w zależności od wybranego stylu, o których przeczytasz poniżej, wzoruję się na nich mniej lub bardziej. Fotografia jest dla mnie inspiracją, punktem wyjścia, co nie znaczy, że postaci nie są do siebie podobne. Myślę i mam nadzieję, że jest wręcz przeciwnie!

Style portretów malowanych ze zdjęć

pół-realistyczny
Portret w stylu pół-realistycznym zachowuje wysokie podobieństwo, ale dopuszcza kilka ciekawych zmian. Jest to przerysowanie proporcji, wyolbrzymienie pewnych cech jak kolor włosów czy postura ciała. Światłocień buduję z głowy, tak samo jak pozę postaci czy mimikę. Nie wzoruję się na jednym zdjęciu a kilku, a niektóre rzeczy tworzę z wyobraźni. Ten styl polubią miłośnicy realistycznego portretu, którzy mają jednak konkretny pomysł na portret, a nawet na całą scenkę.
ilustracyjny
Styl ilustracyjny jest bardzo prostym i uroczym stylem. Mimo uproszczeń w dalszym ciągu portret zachowuje podobieństwo! Sprowadza się ono tutaj do najważniejszych cech osoby, tych dzięki którym wyróżnia się ona od innych. Czasem trudno je wychwycić, ale ja staram się w tym stylu zaprojektować każdego na nowo, podkreślając to co w nim najlepsze. Ilustracyjny portret to dowolność w kompozycji, pozie i tle. Jako portret na prezent sprawdzi się u osób zdystansowanych do siebie i otwartych na niestandardowe rozwiązania.
Previous
Next

Kiedy i komu sprawić portret na zamówienie?

Powiedzenie, że portret na prezent sprawdzi się na każdą okazję, wcale nie będzie przesadzone. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której podarowanie komuś portretu mogłoby być nieuprzejme czy zawstydzające ponieważ każdy portret adekwatnie do okazji można dostosować.

Portret ze zdjęcia można podarować także sobie, ale najczęściej robimy tą przyjemność innym. Ważne jest by mieć fotografie wyraźnie ukazujące dane osoby, bym nie miała problemu z uchwyceniem podobieństwa. Jeśli portret malowany jest dla kilku osób, można połączyć go w jeden grupowy, co jeszcze bardziej zacieśni więzi pomiędzy nimi.  Portret na zamówienie sprawdzi się jako samodzielny obraz lub plakat do powieszenia na ścianie a poza tym może spełniać wiele innych funkcji. Przykładowo może być niestandardowym pomysłem na zaproszenie ślubne, okładką książki, naszym logiem w mediach społecznościowych i wiele więcej. Mimo tego, że wszyscy mamy dostęp do fotografii, portrety na zamówienie wcale nie muszą z nią konkurować ponieważ są czymś zupełnie innym. Czasami po prostu portret jest w stanie wyrazić o wiele więcej niż zdjęcie i właśnie dlatego się na niego decydujemy.

Portrety malowane w różnych technikach

techniki tradycyjne
Techniki tradycyjne w jakich pracuję to w głównej mierze akwarela oraz gwasz. W pracy tradycyjnej możliwe jest także wykonanie złoceń. Zamawiający pracę w technice tradycyjnej otrzymuje oryginał.
techniki cyfrowe
W technikach cyfrowych naśladuję media tradycyjne jak farby, tusz czy kredki. Zamawiający portret otrzymuje plik cyfrowy i praktyczny wydruk.
Previous
Next

Portret na zamówienie - dostępne formaty

Prace w technice tradycyjnej wykonuje w formatach nie większych niż A3 (30x42cm). Wydruki cyfrowe można zamówić w każdym formacie – maksymalnie B1 (100x70cm).

Oryginalny prezent, czyli odejście od tradycji

Zarówno kupowanie, jak i otrzymywanie prezentów stale nam towarzyszy. Urodziny, imieniny, rocznice, Boże Narodzenie… okazji jest wiele, a pomysłów za każdym razem ubywa. Nic zaskakującego. Im dłużej trwa znajomość, tym w większą ilość prezentów zdążyła zaowocować. Perfumy, pasek, portfel i inne klasyczne upominki już dawno zostały wykorzystane. A co powiecie na prezent, który będzie odbiegał od tradycji?

Czytaj więcej

Realizacje

Portrety na zamówienie z wysyłką

Portrety na zamówienie mogę wysłać na teren całej Polski, a także za granicę. Zamówienia wysyłam najczęściej do takich miast jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Poznań i do wielu innych większych i mniejszych miast. Prezent w formie portretu ze zdjęcia należy zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Formularz kontaktowy