fbpx

Ilustracja

Ilustracje do książek

Po co książce ilustracja?

Jakie zadanie ma ilustracja książkowa? Proste: wspomaga treść. Możemy dzięki niej lepiej i efektowniej zrozumieć poruszane zagadnienia lub na przykład bardziej wczuć się w klimat czytanej opowieści. W pewnych wypadkach bywa niezbędna, jak na przykład w różnych encyklopediach, gdzie trudno czytać o czymś i w pełni to rozumieć nie widząc tego. Czasami jest po prostu świetnym dodatkiem, który urozmaica książkę i działa pozytywnie na jej rozpoznawalność i wyjątkowość.

W zasadzie wszystkie książki mogą być ilustrowane, nawet bardzo poważne, biznesowe itp, wystarczy dobrać odpowiedni styl dostosowany do grupy docelowej. Poprzez ilustrację książkową trzeba rozumieć naprawdę bardzo różne formy. Akwarelowe, uśmiechnięte niedźwiadki to nie wszystko, ilustracje mogą być bardzo minimalistyczne, czarno białe i nawet abstrakcyjne. Uproszczone formy potrafią zobrazować często dużo więcej niż te dosłowne.

Tradycyjnie ilustracja chętnie towarzyszy wszelkim opowiadaniom, całym powieściom, nie tylko drukowanym ale też dziełom publikowanym w internecie lub jako e-booki. Jak już wspomniałam, bardzo pomocna bywa we wszelkich encyklopediach i materiałach dydaktycznych, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci. Jednym z super artystycznych połączeń są ilustrowane tomiki wierszy. Poezja, czasem wyjątkowo trudna w interpretacji, dzięki ilustracji może łatwiej dać się komuś oswoić. Ilustracja do wierszy może być ich tłem lub dopełniać ją kiedy nie wszystko chcemy ubrać w słowa.

Ilustracja do książek dla dzieci.

Ilustracja w książce jest dla małych dzieci niezbędna, bez niej nie mogłyby same czerpać radości z książki. Nawet kiedy umieją już czytać, rysunek pomaga im w lepszym zrozumieniu treści i ułatwia zapamiętywanie. Ilustracja książkowa może być również niezłą przynętą dla dzieci, które czytają, lecz robią to z niechęcią i brakiem zainteresowania. O ilustracji do książek dla dzieci możesz dowiedzieć się więcej w zakładce ilustracja dziecięca.

Ilustracja w głównej roli: książka bez liter.

Książki złożone z samych ilustracji można śmiało porównać do niemego filmu. To nie dialogi i opisy budują daną historię a sam obraz, akcja. Nie mając narzuconego tekstu, książka może być opowiedziana na tyle sposobów ile ludzi weźmie ją w swoje ręce. Nie zawsze jednak chodzi nam o stworzenie uniwersalnego opowiadania dlatego ta forma książki sprawdzi się w szczególnych przypadkach. Przede wszystkim książki obrazkowe polubi najmłodsze grono odbiorców. Dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać. Jest to także okazja dla rodziców, aby dać się maluchowi wykazać i zamienić na chwilę rolami w opowiadaniu książeczki. W tym medium może odnaleźć się wiele indywidualnych projektów, które do odbiorcy powinny przemawiać wyłącznie obrazem. W tym wypadku brak umiejętności czytania związany z wiekiem nie jest głównym powodem a niezaprzeczalnie silniejszy od słownego przekaz obrazowy. Książki bez tekstu mogą funkcjonować także po prostu jako prezentacja samego artysty-ilustratora.

Okładka książki, ważna sprawa!

Kiedy pierwszy raz widzimy daną książkę, nie wiemy o niej nic, to zwykle okładka decyduje właśnie o tym czy weźmiemy ją do rąk czy nie. Okładka książki powinna być jak dobry trailer filmowy. Nie może zdradzać nam wszystkiego, a jednocześnie ma wydobyć sens i motyw przewodni. Trailery trwają zwykle od kilkunastu sekund do kilku minut, a okładka książki jest jak złapany screenshot, który całym sobą powinien wyrazić więcej niż cała sekwencja obrazów. Okładka książki ilustrowanej dobrze jeśli zawiera rysunek w tym samym stylu co wnętrze, który od razu nakieruje odbiorcę na to co może zastać w środku. Musi to jednak być zrobione z niezłym wyczuciem by nie zdradzić za wiele a zaciekawić. Więcej o okładkach w zakładce “etykiety i okładki”.

Close Menu