Oto i ja,

Bujnowłosa!

Cześć! Z tej strony Ania, studentka ASP młoda ilustratorka i graficzka. Od najmłodszych lat spełniam się jako artystka w wielu dziedzinach. Obecnie całe swoje doświadczenie przelewam w ilustrację, która stała się moim ulubionym środkiem wyrazu. Obracam się w luźnych, wesołych klimatach. Kocham tworzyć głupkowate postacie o małych rozumkach i wielkich serduszkach. Inspiracje znajduję na wsi, w lasach i w najmniej ważnych rzeczach. Prywatnie jestem mamą dwóch świnek morskich. Za to wieczorami uczę się tańczyć na wrotkach.

Dlaczego zostałam ilustratorką?

Swoje artystyczne początki, jako mała dziewczynka a później rozkwitającą nastolatka, zaczynałam właśnie z komiksem i ilustracją. Wizualizowałam moje dziecięce historie, które wymyślałam przy zabawie. Później jako nastolatka, zakochana w książkach, przelewałam na papier swoje wyobrażenia czytanych powieści fantastycznnych. Lata liceum plastycznego poświęciłam na doskonalenie warsztatu, porzucając na jakiś czas ilustrację. Kiedy jednak szczęśliwie dostałam się na studia, przypomniałam sobie o mojej ilustracyjnej pasji i małymi kroczkami do niej wróciłam. Jest to coś w czym spełniam się niesamowicie i nie wyobrażam sobie siebie w innej roli!

Młoda ilustratorka bajek
Proces powstawania portretu na zamówienie

Zawód Rysownik ilustrator

Z określeń rysownik, ilustrator częściej spotykam się z tym drugim, może dlatego, że nazwa ta obejmuje dużo szerszy zakres działań. Rysownik kojarzy mi się z osobą, która zajmuje się wyłącznie rysowaniem, a ilustrator to dla mnie ktoś kto ubiera różne treści w obraz posługując się wieloma technikami, choć w głównej mierze opiera się to jednak na rysunku 2d.

Na czym polega moja praca ilustratorki​

Jako ilustratorka działam zarówno tradycyjnie z tekstem, a szczególnie książkami dla dzieci, jak i wizualizuję przeróżne rzeczy na przeróżne potrzeby.

Moje pozostałe działania to przede wszystkim ręcznie malowane kubki oraz portrety. Urzeczywistniam w nich Wasze wizje, zamieniam każdą z osób na jej ilustracyjną bliźniaczkę czy bliźniaka. Nie każdy portrecista ingeruje w rzeczywistość, a ilustrator wyciąga z niej to co najciekawsze i ubiera w swój własny język artystyczny.

rysunek rodziny na różowym tle
dziewczyna na łące z obrazem

Ilustratorka książek dla dzieci

Moja praca ilustratorki wymaga też mnóstwa empatii, zrozumienia czyiś potrzeb i bycia ciągle otwartym na szukanie kompromisów. Przy personalizowanych zamówieniach i współpracach z autorami i autorkami książek ważne jest dla mnie złapanie pozytywnego kontaktu. Miła i szczera atmosfera sprzyja lepszemu poznaniu wspólnych oczekiwań, a to klucz do powstania idealnych ilustracji.

Ilustratorka książek dla dzieci to też osoba często patrząca na świat z dziecięcą wrażliwością. Przynajmniej ja nie wyobrażam sobie tworzyć dla najmłodszych bez poczucia, że tworzę całym sercem także dla samej siebie. Ilustrowane książki dla dzieci są zresztą nierzadko przeznaczone również dla rodziców lub nie mają ograniczającego wieku. Pewne treści i obrazy każdemu mogą wnieść nową wartość w życie.

Polscy ilustratorzy

Społeczność polskich ilustratorów to dla mnie jedna wielka, wspierająca się rodzina. Jesteśmy dla siebie serdeczni, cieszymy się ze swoich sukcesów i ratujemy w kłopotach. Polscy ilustratorzy to też ogromna różnorodność stylów i sposobów rysowania. Dzięki temu, że każdy jest inny, nie musimy się ze sobą prześcigać. Od abstrakcji i geometrycznych kształtów, po bazowane na naturze! Polska ilustracja dziecięca znana jest światu od wielu lat i ma się coraz coraz lepiej! Ja jako polska ilustratorka również chcę się do tego przyczyniać.

Wystawa na targach ilustratorskich