Rodzaje ilustracji II

Cześć!

Mamy część drugą. Skupię się teraz na ilustracji artystycznej, w której artystyczny wyraz będzie na równi z praktyczną częścią, lub całkiem ją wyprze.

Piktogramy, ikony, znaki

Tutaj krótko zaznaczę jedynie, że piktogramy czy ikony też zaliczam jako rodzaj ilustracji. Jak wiadomo te elementy charakteryzują się maksymalnym uproszczeniem. Oznaczenia toalet, znaki drogowe, ikony na stronach internetowych i w aplikacjach. Zastępują długi komunikat i pozwalają przyswoić go sobie w bardzo szybkim czasie. Ze względu na styl wykonania można daną ilustrację przyporządkować jako piktogram czy znak, ale nie musi ona spełniać praktycznej funkcji, a być zwykłą artystyczną inwencją autora.

Ilustracja książkowa

W książkach pojawiają się oczywiście ilustracje z poprzednich kategorii dlatego zaznaczam, że chodzić tutaj będzie konkretnie o ilustrację literacką, ilustrację do wiersza, do prozy itd. Ta kategoria jest już szczególnie twórcza. Prace opierają się co prawda na tekście, ale są jego artystyczną interpretacją. Ilustrator książek dopasowuje styl rysunków do charakteru tekstu dlatego nie da się określić czy będzie królował tu realizm czy uproszczenie. Tworzenie ilustracji do książek wymaga uważnego przeanalizowania treści, aby móc dobrze ją unaocznić lub poszerzyć wiedzę i wyobrażenie o świecie przedstawionym np w powieści. Ilustracja w książce odgrywa wiele ról, ale przede wszystkim uatrakcyjnia wizualnie książkę.

Ilustracja sama w sobie

Ilustracja może występować równie dobrze sama. Co ona wtedy ilustruje? Przemyślenia, inspiracje, emocje artysty. Nie musi mieć praktycznego zastosowania. Wystarczy, że cieszy oko jako plakat na ścianie, jako ozdoba rzeczy codziennego użytku, nadruk na koszulce. Ilustrator może także wykonywać ilustracje społeczne i propagandowe, które ostrzegają, wspierają, przekazują różne idee. Myślę, że o każdym, z przedstawionych przeze mnie rodzajów ilustracji można by napisać wiele książek. Muszę też zaznaczyć, że wszelkie nazewnictwo i podział ilustracji jest moją inwencją i nie należy tego traktować jako artykułu naukowego. Chciałam pokazać Wam po prostu w skrócie czym jest ilustracja i jakie ma rodzaje 🙂