Rodzaje ilustracji I

Cześć!

Ostatnio w kilku zdaniach opisałam mój stosunek do ilustracji oraz jej krótką definicję. Chciałabym opowiedzieć dzisiaj o niej coś więcej oraz pokazać kilka jej rodzajów, bo temat ilustracji jest bardzo szeroki.

Rodzaje ilustracji część pierwsza

Ilustracja w znacznej większości ma zastosowanie praktyczne dlatego używa się ją często w reklamie, podręcznikach, różnych oznaczeniach itp. Jak wspomniałam, ma wiele odmian i jednymi z nich są te bardziej artystyczne, samodzielnie występujące, które głównie dekorują, na przykład nasze domy 🙂 Ilustracja dąży głównie do uproszczeń, nie tylko w sensie formy, ale też przekazu. Środki narracyjne przeważają w niej nad środkami malarskimi. Trochę to może brzmieć niezrozumiale dlatego opiszę to co mam na myśli na poniższych przykładach.

Fotografia

Ilustracja w suchej definicji encyklopedycznej jest wizualnym przedstawieniem treści. Medium fotograficzne jak najbardziej może się tutaj sprawdzać w tej roli. Występuje na ulotkach, w podręcznikach, książkach, właściwie wszędzie. Dla przykładu wyobraźmy sobie turystyczny atlas Parków Narodowych. Co innego niż fotografia da nam najbliższy rzeczywistości obraz danych parków? Hiperrealistyczne rysunki byłyby tutaj według mnie stratą czasu bo i tak trzeba by je było zrobić na podstawie zdjęć. Tutaj ilustracja występuje w charakterze praktycznym i informacyjnym.

Ilustracje realistyczne

Drugą kategorią są dla mnie ilustracje rysowane lub tworzone w technologiach 3D, które dają złudzenie realizmu lub nawet zdjęć. Do czego w takim razie się je wykorzystuje skoro bez sensu jest przerysowywać krajobrazy do atlasu? Są to sytuacje, kiedy zależy nam na rzetelnym pokazaniu przedmiotu, obiektu, ale konkretny punkt widzenia jest niemożliwy, lub czymś utrudniony do sfotografowania. Przejdźmy od razu do przykładu. wyobraźmy sobie projektanta Krzysia, który stworzył projekt zegarka. Zegarek jeszcze fizycznie nie istnieje, ale Krzyś chciałby pokazać ludziom jak zegarek wyglądałby po wyprodukowaniu. Zamiast tworzyć prototyp, może stworzyć realistyczną ilustrację czym zaoszczędzi pewnie swój czas i pieniądze. Ilustracja spełnia tutaj rolę prezentacyjną, informacyjną i wciąż praktyczną. Ilustracje schematyczne, techniczne Ten rodzaj ilustracji może być realistyczny, a może też występować w uproszczeniu. Skupienie pada tylko na najważniejsze części, a zbędne, w zależności od kontekstu, są pomijane. Będą się do tego zaliczać wszelkie instrukcje obrazkowe np. jak złożyć krzesło. Tak samo uproszczony schemat przewodu pokarmowego z książki do biologii znajdzie się w tej kategorii. Najlepszym przykładem, bo najbliższym każdemu, będą po prostu różnego rodzaju mapy. Ilustracja zdecydowanie praktyczna, informacyjna, prezentacyjna choć niekoniecznie wyzbyta autorskiego wkładu. Na tym zakończę część pierwszą, skupiającą w sobie ilustrację praktyczną, która indywidualny wkład artystyczny spycha raczej na bok, bo nie jest jej potrzebny. Nie twierdzę oczywiście, że tworzenie takich ilustracji nie wymaga wkładu twórczego, ale nie jest to tutaj punktowane na pierwszym miejscu.