Portret na prezent w różnych stylach

Cześć!

Ostatnio pisałam o tym jak zamówić portret, by zgadzał się on z naszymi wyobrażeniami. Możecie przeczytać o tym tutaj „Porter na zamówienie, jak zamówić, co przygotować?” Jeden z punktów był poświęcony doborowi stylu rysowania. Obiecałam, że temat rozwinę, więc napisałam dla Was wersję rozszerzoną z przykładami i dodatkowymi informacjami! W tym poście opowiem w jakich stylach realizuję portret na zamówienie, a także opowiem o zastosowaniu i korzyściach każdego z nich.

Styl realistyczny

Zaczynam od tego stylu ponieważ nim zajmuję się obecnie najmniej. Nie dlatego, że nie umiem! Po prostu cenię sobie pracę z wyobraźni, lubię tworzyć nowe, kreatywne rzeczy, projektować i wymyślać, dodawać coś od siebie do tego co widzę. Czy praca z wyobraźni nie przeczy jednak malowaniu portretu? O dziwo wcale nie. Portret jest wizerunkiem konkretnej osoby i powinien do niej nawiązywać poprzez fizyczne podobieństwo lub skojarzenie czy indywidualne cechy. Przeczytaj o tym poniżej w stylu ilustracyjnym! Zatem jakie są zalety tego stylu i komu dać realistyczny portret na prezent? Jeśli ktoś ceni sobie dokładność, lubi podziwiać warsztat i detale na pewno taki obraz przypadnie mu do gustu. Portret ze zdjęcia maluję w technice akwareli, oraz w malarstwie cyfrowym. Zaletą jest 100% odwzorowanie fizycznego podobieństwa z zachowaniem proporcji i światłocienia. Kolorystyka i kompozycja całego obrazu jest tworzona na nowo. Nie ma sensu kopiować zdjęcia 1:1 skoro można go po prostu wydrukować.

Styl semirealistyczny

Nazwa tego stylu zawiera człon “realistyczny” i dobrze, bo bazuje on właśnie na realizmie, choć nim do końca nie jest. W takim razie czym się różni? Przedrostek “semi’ można rozumieć jako “pół” “zbliżony do” czy “prawie”. Tak jak w realiźmie jest to portret ze zdjęcia, osoba zachowuje podobieństwo fizyczne, ale proporcje i światłocień mogą się trochę różnić. Ten sposób rysowania jest luźniejszy, trochę bardziej “kreskówkowy” więc spodoba się osobie, która jest zdystansowana od siebie, ale lubi też realizm. Zaletą jest to, że zdjęcie jest tylko inspiracją a całą scenerię, mimikę czy pozę postaci można dowolnie zmieniać. W tym stylu mogę to zrobić z wyobraźni lub z kilku pomocniczych zdjęć. Semirealistyczny portret na zamówienie jest dostępny w technice akwareli i pracy cyfrowej z wydrukiem.

Styl ilustracyjny-prosty

To zdecydowanie mój ulubiony styl. Jest mi najbliższy i czuję się w nim najlepiej ponieważ uważam, że jest najbardziej kreatywny i uroczy! Wrócę od razu do rozpoczętego wątku z pierwszego nagłówka. Portret poza cechami fizycznego podobieństwa może mówić o osobie za pomocą rzeczy, które się z nią kojarzą, lub za pomocą jej charakterystycznych cech. Na przykład do przedstawienia Fridy Kahlo wystarczy kilka kwiatów i złączone, ciemne brwi. Nie tylko sławni ludzie mają charakterystyczne cechy. Każdy z nas różni się od siebie i to właśnie staram się w tych portretach wyłapać. Znaleźć te cechy, które dla mnie rzucają się w oczy najbardziej i oddają charakter danej osoby. Tym zajmują się między innymi karykaturzyści. Ja w totalnej opozycji do nich nie wyciągam na pierwszy plan tego co w człowieku brzydkie a to co piękne i podkreślam to! Ilustracyjny portret też bazuje na zdjęciach, ale kilku i żadnego nie musi odzwierciedlać. Tak jak w semirealiźmie jest tu dowolność w pozach, sceneriach, gestach i mimice. Komu damy taki portret na prezent? Na pewno osobie radosnej, otwartej, lubiącej nieoczywiste i zaskakujące rozwiązania. Takim niestandardowym rozwiązaniem jest na przykład portret na kubku, który wykonuję w tym stylu. Rysunek jest trwały, niezmywalny i cieszy oko przy porannej kawie! Namalować mogę też tradycyjnie taki portret akwarelą i cyfrowo.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat portretów, zajrzyj tutaj – portrety na zamówienie.