Portret na zamówienie, jak zamówić, co przygotować?

Cześć!

Chciałabym dzisiaj omówić w kilku krokach jak zamówić portret ze zdjęcia. Ale chwilka… to zamawianie portretu jest takie trudne, że potrzeba do niego szczegółowej instrukcji? Nie, spokojnie, to banalna sprawa. Dzięki temu tekstowi dowiesz się po prostu jak sprecyzować swoje wymagania aby portret, który zamawiasz był dokładnie taki jak chcesz!

Po pierwsze zdjęcie!

Jeśli nie masz możliwości mnie odwiedzić i zamienić się w modela/modelkę to najlepiej przesłać mi dobrze wykonane zdjęcie osoby, którą mam sportretować. Co to znaczy dobrze wykonane? To nie musi być wspaniałe, dobrze technicznie, kompozycyjnie, artystyczne ujęcie. Tym zajmę się już ja, by z Twojej fotografii stworzyć artystyczny obraz! Co w takim razie będzie dla mnie istotne? Przede wszystkim fotografia powinna być ostra i wyraźna, dobrze oświetlona. Druga istotna sprawa; fotografujemy osobę z odległości około metra. Zdjęcie może być wykonane z zoomem, ale nie bliżej niż z metra. Dlaczego to takie ważne? Aparat (także ten w telefonie) im bliżej jest obiektu tym bardziej go zniekształca a w portrecie zależy nam przecież na podobieństwie rysów twarzy. A co jeśli zamawiamy portret na prezent? Cóż, wtedy musimy sobie radzić z takimi zdjęciami jakie mamy, wybierzmy po prostu te, które będą najbliżej spełnienia tych kryteriów. Te rady sprawdzą się głównie w portrecie realistycznym, ale mogą być potraktowane jako ogólne, podstawowe zasady. Teraz opiszę różne style malowania portretu na zamówienie i określę jakie fotografie będą przy tym pomocne.

Jaki wybrać styl?

To bardzo szeroki temat, dlatego więcej możecie przeczytać tam „Portret na prezent w różnych stylach” a tutaj podam najistotniejsze różnice między stylami. Operuję obecnie trzema: – realizm – semirealizm (pół-realizm lub karykatura) – prosty ilustracyjny Najprostszym i najwygodniejszym sposobem określenia Twojego pomysłu na portret jest przeglądnięcie mojego portfolio i wskazanie mi pracy, lub grupy prac, które są najbliższe Twoim wyobrażeniom. Jeśli tych prac jest kilka i znacząco różnią się od siebie, możemy wyciągnąć z nich kilka cech wspólnych i tak określić styl. Styl realistyczny bazuje w głównej części na jednym, konkretnym zdjęciu. Nigdy nie kopiuję zdjęcia 1:1 a samodzielnie ustawiam kompozycję, kolorystykę, tło. Nie robię tego oczywiście dla własnego widzimisię a wyłącznie dla podniesienia walorów estetycznych i artystycznych obrazu. W tym stylu rysy twarzy, światłocień i poza portretowanej osoby są dokładnie odwzorowane w jej naturalnych proporcjach. Styl semirealistyczny (inaczej pół-realistyczny lub karykatura) bazuje na zdjęciu lub kilku zdjęciach osoby. Zachowane jest przede wszystkim podobieństwo, ale rysy twarzy mogą ulec lekkiemu przerysowaniu czy interpretacji. Światłocień jest delikatny, uproszczony i budowany z wyobraźni dlatego możliwa jest zmiana pozy osoby na właściwie dowolną. Można manipulować także przy mimice twarzy oraz dodać wymyślne tło, a nawet całą skomplikowaną scenkę jak jazda na rowerze. Styl prosty ilustracyjny. Ten styl zachowuje podobieństwo postaci na poziomie najważniejszych cech charakterystycznych jak budowa ciała, kolor włosów i ich długość. Właściwie tylko tym różni się od stylu semirealistycznego. Ten styl wymaga ode mnie zaprojektowania postaci, na podstawie danej osoby, która w jak najprostszych środkach złapie jej charakter. To portret naprawdę niezwykły. Zawsze, gdy osoby rozpoznają siebie i innych namalowanych w tym stylu przynosi im to wiele radości 🙂

Krótko o technikach wykonania

Na ten temat też mogłabym się rozwodzić dlatego wypunktuję kilka głównych technik, w których tworzę. Moją ulubioną techniką tradycyjną jest malarstwo akwarelowe. Często mieszam je z gwaszem lub temperą dzięki czemu mogę uzyskać wiele różnych efektów. Portret malowany w tej technice pozwala zarówno na realistyczne przedstawienie jak i na dwie pozostałe stylistyki. Prace akwarelowe maluję na papierach o różnych gramaturach zaczynając od 180, czyli dość sztywnego papieru, który jest odporny na marszczenie się. Malarstwo cyfrowe jest drugą techniką, w której obecnie najwięcej tworzę. Tak samo jak w akwareli nie mam tutaj ograniczeń co do stylów. Praca w tej technice ma wiele zalet. Przede wszystkim można łatwiej niż w malarstwie akwarelowym nanosić poprawki, lub dokonywać zmian niemożliwych w tradycyjnych mediach. Mimo, że w digitalpaintingu dążę do odwzorowania prawdziwych farb to jednak te prace mają swój własny, oryginalny charakter. Portret w tej technice zamawiający otrzymuje w formie pliku i wysokojakościowego wydruku na papierze fotograficznym. Trzecia technika, którą się zajmuję to malarstwo na ceramice i szkle. Portrety na zamówienie w tej technice powstają głównie na kubkach. Są wodoodporne oraz wytrzymałe na szorowanie je gąbką. Styl, który najbardziej lubi się z farbami do ceramiki i moim sposobem malowania to ten prosty ilustracyjny. Jest to też fajny pomysł na prezent dla osób, które lubią dostawać rzeczy praktyczne.

Pomysł i szkic

Jeśli masz pomysł na portret określ go jak najdokładniej. Możesz albo opisać co masz na myśli a dodatkowo nawet w kilku prostych kształtach spróbować narysować swoją koncepcję. W portretach na zamówienie jest to dla mnie dużym udogodnieniem. Jeśli nie możesz się sprecyzować, albo nie masz pomysłu, to tak czy siak zanim przejdę do tworzenia “na czysto” tworzę szkic, który zawiera wszystkie istotne elementy. Dobrnęliśmy do końca 🙂 Szkic został zaakceptowany, zaczynam malować, dodaję ostatnie poprawki, porządnie pakuję i wysyłam do Ciebie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat portretów, zajrzyj tutaj – portrety na zamówienie.