Rodzaje kubków ręcznie malowanych

Cześć!

Moją przygodę z kubkami ręcznie malowanymi zaczęłam oczywiście od ceramiki, jednak z czasem odkryłam, że farby którymi się posługiwałam nadają się również do innych materiałów. Dzięki czemu obecnie tworzę również na szkle oraz naczyniach emaliowanych. Każdy z tych materiałów jest odporny na wysoką temperaturę i nie niszczy się podczas wypalania namalowanego wzoru, a farba spaja się z ich gładką powierzchnią. Który z nich jest moim ulubionym? Który jest najatrakcyjniejszy? Osobiście nie mam faworyta ponieważ każdy ma swoje unikalne zalety i o nich Wam dziś w skrócie napiszę.

Kubek ceramiczny

Ceramika to najklasyczniejszy materiał, z którego produkowane są kubki. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo modeli różniących się od siebie wielkością, kształtem i kolorem. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że zamówisz u mnie ręcznie malowany kubek o wymarzonych cechach. Co prawda malowanie kolorowych powierzchni jest dla mnie większym wyzwaniem niż biel ze względu na transparentność farb, ale zawsze staram się zgrać kolorystykę wzoru z barwą kubka by zostały połączone harmonijnie. Kubek ceramiczny polecam tym, którzy herbatę czy kawę piją bardzo długo dlatego, że najdłużej utrzymuje ciepło.

Kubek szklany

Szkło to bardzo wdzięczny materiał ponieważ jest przeźroczysty, a wzory namalowane na nim lewitują jakby w powietrzu stając się częścią otoczenia, nie kubka. Przynajmniej ja zawsze tak na nie patrzyłam i jako mała dziewczynka wyobrażałam sobie jak rośliny i zwierzęta nadrukowane na szklankach toną w herbacie, są porywane przez wir wodny a na końcu szczęśliwie się wynurzają. Bardzo ciekawe doświadczenia daje też patrzenie przez szklany kubek i jego zawartość na namalowane wzory ponieważ woda ciekawie je zniekształca i wprawia niekiedy w ruch. Szklany kubek malowany polecę jako prezent przede wszystkim dla tych, którzy lubią eksponować kolor swojego napoju, czy to zielony sok z pietruszki, latte z bitą śmietaną, czy różowy kompocik.

Kubek emaliowany

Od niedawna maluję także na klasycznych białych kubkach emaliowanych. Jest to cieszący się coraz większą popularnością kubek, a jednak na razie wciąż dosyć oryginalny. Nie znaczy to, że wcześniej nie były takie produkowane, ale w większości używane były jednak do gotowania a nie picia. Jest to zdecydowanie atutem tego materiału, że możemy używać go także jako garnka. Zabierzemy go też łatwo w podróż bo jest dużo lżejszy od ceramicznego i szklanego. Malowanie na nim jest dla mnie chyba najprzyjemniejsze ze względu na prosty, walcowaty kształt. Kubek emaliowany na prezent polecę miłośnikom gór oraz rustykalnych klimatów.